Výsledky návštěvy ministra životního prostředí České republiky ve Vietnamu
Vietnamská svatba a obřadní tradice
Vietnamská svatba je speciální den plný tradicí a obřadů, které jsou přísně dodržovány, přotože ve Vietnamské kultuře jsou důležitější než samotná svatba. Konají se v jeden den nebo mohou být rozděleny do více dnů, podle toho, zda se jedná o “hezký den”. Tím se myslí datum, které je podle horoskopu vhodné pro uspořádání obřadů a svateb. Výběrem vhodného datumu a času má přinést štěstí do manželství, proto se na to hodně lpí. Obřadů je spousta, ale v dnešní době se už dělají jen ty hlavní, o kterých si teď povíme.
Povolovací obřad (Le dam ngo)
Tato vietnamská svatební tradice spojuje obě rodiny na formální schůzce, aby požádali nevěstu o ruku. Rodina ženicha přináší rodině nevěsty dárky jako je třeba betel, ovoce, arekové ořechy a sladké dobroty. Dary při tomto obřadu bývaji měnší než při oficiálních zásnubách.
Dárky jsou v lichých ne sudých číslech, aby páru nepřinesly smůlu. Rodiče ženicha se modlí před oltářem předků nevěsty. Žádají také o svolení k randění svých dětí. V minulosti tento obřad poprvé spojil nevěstu a ženicha, protože se většinou jednalo o dohodnuté sňatky.
Zásnubní obřad (Le an hoi)
Toto je oficiální zásnubní obřad, který je velmi důležitý. Ikdyby se rodiny rozhodli neuspořádávat svatbu, tak zásnubní obřad proběhnout musí. Rodiny tímto informují příbuzné a přátele o sňatku mezi jejich dětmi. Dívka je ženichovi představena jako snoubenka a on je přijat jako člen rodiny do rodiny nevěsty.
Tento obřad se koná před skutečným svatebním dnem nebo ráno v den svatby. Na obřad přicházejí rodiny, příbuzní a blízcí přátelé nevěsty a ženicha. Rodiny se spolešně schodnou na počtu darů a hostů.
Dárky mohou zahrnovat třeba čaj, víno, betelové listy, ovoce, svatební koláče, svíčky, pečené prase. Dary jsou naskládány na velkém táci a překryty červenou látkou, protože červená barva přináší štěstí. Při zásnubním obřadu nosí nevěsta tradiční kroj, neboli ao dai, v zářivě zlaté nebo červené barvě. Ženich nosí pánské ao dai nebo oblek.
Zásnubní obřad probíhá podobně jako u povolovacího obřadu, kdy ve správný čas podle horoskopu, vstoupí do domu rodina ženicha a přátelé. Tradicí je, že dary, které mají přinést z ženichovi strany, nesou mladí a svobodní muži. Po vstupu do domu jsou dary přijaty dámami (v Česku můžeme považovat jako družičky) z nevěstiny strany, které jsou také mladé a svobodné.
Dámy mají na sobě tradiční króje ao dai a muži buď také tradiční kroje nebo kalhoty s košilí a červenou kravatou. Zde také platí pravidlo počet táců s dary musí být v lichých ne v sudých a to platí i pro počet mužů a dám, které dary nesou a přijímají. Dary se umisťují na oltář předků, zapálí se vonné tyčinky a budoucí nevěsta a ženich se slavnostně uklánějí před oltářem. Poté se nevěsta stáhne do pokoje a následuje rozhovor mezi dospělýma. Ženich má na starosti zábavu hostů. Na konci rodiny všem poděkují a část darů rozdělí mezi hosty.
Slavnostní přivítání nevěsty (Le don dau)
Obřad, který je důležitou událostí, protože se považuje jako svatební hostina. Většinou se odehrává hned po zásnubním obřadu nebo po povolovacím obřadu. Nevěsta se musí rozloučit s rodiči a rodinou a v průvodu následovat ženicha do jeho domu. Jediná matka se průvodu nemůže zůčastnit a musí zůstat doma, kde skrývá své slzy. Také je tradicí, že se nevěsta po odchodu nesmí otáčet zpět a jen následovat ženicha.
V domě ženicha pár pálí vonné svíčky před svými předky. Nevěsta je přivedena do manželského pokoje a je ji ukázána jejich manželská postel. Rodina a přátelé nevěsty a ženicha jsou pozvaní na svatební hostinu, kde se normálně podávají hlavní chody, které se zkládají ze studených i teplých vietnamských jídel. Svatební hostina se dnes může konat na jakémkoli místě dle výběru snoubenců.
Vietnamská svatba (dam cuoi)
Ve dne svatby vyzvedávají nevěstu z domova rodina ženicha a blízcí kamarádi. Po raním ceremoniálu a proslovů, rodiče předají rady svým dětem, který se jdou vdávat a matka ženicha daruje nevěstě šperky pro dobré štěstí.
Vietnamská svatba se může konat v domě ženicha nebo v restauraci. na počtě hostů se domlouvají rodiny společně. Vietnamské svatby bývají velké, zvou se totiž všechny členy rodiny, kamarádi rodičů i nevěsty a ženicha a jejich rodiny. Nebylo by nic překvapujícího, kdyby došlo až 500 nebo i více hostů na jednu svatbu. Před začátkem svatby stojí hlavy rodiny s párem u vchodu a vítají hosty. Kdo chce, může se rovnou po příchodu vyfotit s nevěstou a ženichem.
Na České svatbě je ve zvyku přinést zabalené dárky, ale na Vietnamské svatbě se darují červené obálky, ve kterých je finanční dar pro štěstí a jako poděkování za pozvání. Předávají se rovnou páru nebo se dát do krabičky, která je na to určena. Hosti na obálky společně s jejich podpisy napíšou krátké přání, které chtějí budoucím novomanželům popřát. Na začátku ceremoniálu nevěsta a ženich společně s rodiči a moderátorem vychází na pódium a oficiálně přivítají hosty na událost. Poté novomanželé prochází stoly, u kterých děkují hostům za příchod a připíjí si společně. Aby se během těchto momentech hosti nenudili, jsou na svatbu pozvaní zpěváci a umělci.
Na vietnamských svatbách určitě nesmí chybět karaoke. Vietnamští hosté si často rádi zazpívají a zatancují na pódiu, aby oslavili tuto speciální událost.
Asijatka.cz na toto téma napsala zajímavý seznam 15 věcí, co čekat na vietnamské svatbě.