Výsledky návštěvy ministra životního prostředí České republiky ve Vietnamu
Český premiér Petr Fiala navštíví Vietnam
Dnes večer Petr Fiala odlétá na desetidenní cestu po Jihovýchodní a Střední Asii. Kromě Vietnamu navštíví také Filipíny, Indonésii, Singapur, Kazachstán a Uzbekistán. Premiéra na cestě doprovází třicetičlenná podnikatelská delegace, v níž jsou zastoupeni například výrobci letecké techniky, zbrojařské či strojírenské firmy.
„Navštívíme země, které mají zájem o spolupráci s ČR… Jsou to státy, které mohou do jisté míry vytvářet protiváhu proti čínské dominanci, která je zjevná a které se musíme nejenom jako ČR, ale jako celá Evropa zbavovat a vytvářet si alternativní trhy,“ uvedl před cestou Fiala.
Ve Vietnamu se Fiala v pátek sejde s premiérem Pham Minh Chinhem a prezidentem Vo Van Thuongem. Předmětem jednání bude obchodní a ekonomická spolupráce, mimo jiné v oblasti obranného průmyslu, cestovního ruchu či kultury.
V sobotu se český premiér vydá do vietnamské provincie Quang Ninh, kde poklepe na základní kámen výrobního závodu Škody Auto a místní firmy Thanh Cong Motor. Automobilka Škoda loni oznámila, že se rozhodla vstoupit na vietnamský trh. Evropské modely chce ve Vietnamu nabízet už letos, od roku 2024 budou ve Vietnamu k dispozici také modely značky Škoda vyráběné v Indii Kushaq a Slavia, které se tam budou montovat.
Vietnam a jeho obchodní příležitosti
Vietnam je pro české podnikatele atraktivní zemí, protože nabízí mnoho obchodních příležitostí v různých odvětvích. Vietnam má dynamickou ekonomiku, rostoucí trh a stále se zlepšující obchodní prostředí. Následující jsou některé oblasti, které by mohly být pro české podnikatele zajímavé:
- Výroba: Vietnam má velkou pracovní sílu a nízké náklady na výrobu. To z něj činí ideální místo pro české výrobce hledající nákladově efektivní způsoby výroby.
- Elektronika: Vietnam se stává stále větším hráčem v oblasti elektroniky. V posledních letech se zde zvyšuje výroba mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení.
- Textilní průmysl: Vietnam je jedním z největších textilních výrobců na světě. Textilní průmysl má v zemi dlouhou tradici a podnikatelé mohou využít levnou pracovní sílu a dobré kvality materiálů.
- Potravinářský průmysl: Vietnam má bohatou zemědělskou základnu, která se rozšiřuje do oblasti zpracování potravin. Země má potenciál stát se klíčovým hráčem v potravinářském průmyslu a české podniky by se mohly podílet na jeho rozvoji.
- Turismus: Vietnam má velký turistický potenciál a láká stále více návštěvníků. Čeští podnikatelé by mohli využít tuto příležitost v oblasti hotelového a cestovního ruchu.
Je však třeba poznamenat, že Vietnam má určitá omezení v obchodování, zejména v oblasti regulace a právních předpisů. Čeští podnikatelé by měli zvážit tyto faktory při plánování svého podnikání v této zemi a pečlivě se připravit na případné výzvy. Poradenství se již přes deset let věnuje firma Czech Viet, která úspěšně propojuje české a vietnamské podnikatele napříč zeměmi. Právě ta v minulosti pořádala Česko-vietnamské obchodní fórum, o které byl velký zájem ze strany českých firem.