Vietnamci z první generace vzpomínají na potíže s jazykem se svými dětmi
Druhá generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku, objevují svou rodinnou historii a šíří povědomí o vietnamské kultuře. Do Československa jejich příbuzní přijížděli na dočasný pobyt jako učni, studenti nebo dělníci. Někteří dostali příležitost se zde usadit a vynikají v mnoha odvětvích.
„Můj táta vzpomíná, že na jejich první zastávce u Znojma dostal k pití slazený čaj. Ve Vietnamu se přitom čaj pije neslazený, takže po prvním loku se všichni Vietnamci zašklebili se slovy, že se to nedá pít,“ říká Mai Tranová, členka týmu Roots of the Future. „Problémem byl samozřejmě i jazyk, protože čeština a vietnamština se od sebe hodně liší. Výuka probíhala tak, že učitelé studentům ukazovali na obrázcích různé věci a ti po nich měli opakovat česká slovíčka,“ doplňuje.
Realizační tým projektu Roots of the Future si dal za úkol překonat kulturní rozdíly prostřednictvím příběhů, které vyprávěli na událostech či sociálních sítích. „Přeju si, abychom jako Češi a Vietnamci žili skutečně spolu se vzájemným porozuměním, ne jen vedle sebe. Naším cílem je proto seznámit Čechy s příběhy našich rodičů a naší kulturou,“ říká další členka týmu Van Anh Tranová. Příběhy, které zaznamenali s využitím metody orální historie, prezentovali na akcích pořádaných v Českých Budějovicích a Praze. Účastníci mohli zároveň ochutnat speciality vietnamské kuchyně, včetně vietnamského čaje od malých farmářů značky Master Vietnam a seznámit se s některými tradicemi, například oslavou lunárního Nového roku.
Jedním z cílů projektu bylo překlenout rozdíly v představách vietnamských rodičů a dětí o životě a budoucnosti, které jsou zesílené tradičním vietnamským pojetím rodiny. „Díky rozhovorům s rodiči jsem pochopila, jak těžké pro ně byly začátky v Česku. S tím souvisí jejich náročnost a vysoká očekávání od svých dětí. Proto mi často opakují, že se musím učit, abych měla lepší život než oni.“ popisuje Mai.
Od září 2022 do června 2023 uspořádal tým Roots of the Future několik akcí, jejichž cílem bylo přiblížit vietnamskou kulturu Čechům a povzbudit mladé lidi vietnamského původu k hrdosti na svoji kulturu. V březnu tohoto roku například uspořádali v Českých Budějovicích pro veřejnost oslavu svátku Tết, vietnamského Nového roku. V Praze organizovali pro mladé Vietnamce workshop na téma identity a na konci června představili ve Skautském institutu příběhy svých rodičů široké veřejnosti.
„Díky projektu jsem si uvědomil, kolik Čechů zajímá vietnamská kultura a kolik mladých Vietnamců už nechce být jen tiše trpěnou menšinou. Naopak, už dávno jsou naprosto rovnocennými občany, kteří si v Česku našli uplatnění v byznysu, státní správě i občanském sektoru,“ uzavírá Martin Zelinka, člen týmu a student orální historie na Univerzitě Karlově.
Projekt byl realizován prostřednictvím Evropského sboru solidarity skrz Dům zahraniční spolupráce. Solidární projekt realizuje skupina mladých lidí, která projeví solidaritu tím, že reaguje na potřeby a situaci v místní komunitě. Takovými projekty přispívá k pozitivní změně.