Vietnamci a Autismus
V sobotu, dne 30. Listopadu 2024, se uskutečnila ve Skautském institutu v Praze první Mind Việt akce. Jednalo se o workshop “Boříme mýty o autismu aneb co Vás nenaučili ve škole”. Cílem bylo laické společnosti předat základní informace o autismu a bořit tím stereotypní představy o této poruše.
Workshop se skládal ze 3 částí. Nejprve se účastníci seznámili s základními pojmy v krátké přednášce o neurodiverzitě a autismu. Druhá část byla interaktivnější a společně jsme prozkoumali pomocí hry “Mýtus nebo pravda”, jak moc účastníci věděli o tématu, a v jaké mýty věřili před workshopem. Poslední část byla dizkuze, každý účastník se svěřil o své představě o autismu pomocí obrázkových karet Dixit.
Dle dotazníku hodnocení workshopu byla diskuzní část workshopu nejoblíbenější. Několik lidí se nám svěřilo, že se cítili velmi komfortně ve skupině promluvit a nebáli se pokládat otázky do davu. Na diskuzi jsme se dozvěděli, že mnohým účastníkům se změnil pohled na autismus. Uvědomili si, jak moc široké autistické spektrum je a jak moc jedinečný každý člověk s autismem je.
Několik feedbacků si přálo dozvědět se více praktických tipů, což jako neodborníci nemůžeme poskytnout. Jelikož však máme v týmu člověka s autismem, tak Vám předáme několik praktických poznatků.
Člověk s autismem je stále člověk, tak se chovejte k němu stejně jako k ostatním. Není hezké lidi škatulkovat a měnit Vaše chování, protože má někdo poruchu. Každý je však výjimečný, každý má jiné potřeby. Pokud je to někdo z vašich blízkých pozorujte je, všímejte si co jim vadí a co je jim příjemné. Ptejte se, jak vy je můžete podpořit, někdy stačí naslouchat. Pokud hledáte odbornou pomoc, na stránkách Národního ústavu pro autismus je mnoho článků a testů, mají tam i přehlednou mapu, kde můžete najít odborníka ve vašem městě. Buďte ale také trpěliví, nejpravděpodobněji budete přidání na čekací listinu nebo dokonce odmítnuti kvůli kapacitě. Existují, ale i soukromé kliniky, kde čekací doby jsou kratší.
Z jednoho rozhovoru s jedním účastníkem jsme se dozvěděli však, že jsme neprodiskutovali více návaznost s vietnamskou kulturou, což byl i důvod proč jsme workshop připravovali. Za naše nedostatky, proto vznikla iniciativa napsat tento článek.
Naše zkušenost s vietnamskými rodinami a touto tematikou je velmi stereotypní. Vietnamci se o toto téma nezajímají natolik a sami si domýšlejí svoje. Pokud mají někoho v rodině s jakoukoli poruchou, tak to skrývají.
Jedna vietnamská rodina v Česku má syna, který pravděpodobně má ADHD nebo autismus nebo obojí, přesné informace samozřejmě neznáme, protože to jeho rodiče skrývají a dokonce popírají diagnózu od doktora. Tím, že rodiče neumí přijmout poruchu vlastního dítěte, vede k tomu, že dítě nedostává péči, kterou potřebuje. Rodiče místo toho syna posílají na doučování, protože si myslí, že důvod proč nezvládá školu, je pouze to, že je trochu pomalejší než ostatní kamarádi.
Další rodina, tentokrát ve Vietnamu, mají syna s vývojovou poruchou – také se pravděpodobně jedná o autismus. Syn chodí k doktorovi, který mu předepisuje “léky na mozek”. Dle našich odborníků ale neexistuje lék, který by dítěti urychlil vývoj nebo udělal ho chytřejším. Rodina, však věří doktorovi a mají naději, že léky jim “vyléčí” syna.
Na Mind Việt sociálních sítích můžete najít i několik výpovědí od Vietnamců s autismem.
Z těchto příběhů je jasné, že informovanost rodičů ovlivňuje život těchto dětí.
Cílem Mind Việt je vzdělávat a doufáme, že se více lidí naučí více o autismu a o duševním zdraví. Nechceme, aby docházelo k takovýmto smutným příběhům nadále. Poruchy nejsou tabu, vzdělávejte sami sebe a Vaše blízké. Budeme rádi, pokud přijdete na naši další akci a nebojte se pokládat otázky, které Vás zajímají rovnou na akci.
Solidární projekt – Mind Việt – je pod záštitou Česko-vietnamského vzdělávacího institutu a financován Evropskou unií
Sledujte Mind Việt
instagram – instagram.com/mindviet/
facebook – facebook.com/mindvietcz