Standard krásy aneb jak nás ovlivňuje společnost?

Třetí workshop pořádaný týmem Mind Việt se uskutečnil dne 22. března 2025 v prostorách Skautského institutu. Tentokrát se zaměřením na téma, které se na první pohled nemusí zdát úzce spojené s duševním zdravím, ale ve skutečnosti však může mít hluboký dopad na naše sebepojetí, sebevědomí a celkovou psychickou pohodu – standard krásy.

V projektu Mind Việt, který funguje pod záštitou Česko-vietnamského vzdělávacího institutu, z.s., se dlouhodobě snažíme přibližovat vietnamské komunitě v České republice téma duševního zdraví, bourat předsudky a otevírat prostor pro vzájemné sdílení. Téma vzhledu a tlaku na dosažení určitého ideálu krásy je často přehlíženo, přesto může být zdrojem hlubokého vnitřního stresu a úzkostí, a právě proto jsme se rozhodli jím navázat na předchozí námi pořádané události.

Setkání se zúčastnil hojný počet lidí, což nás velmi potěšilo. Hned při příchodu jsme každému účastníkovi nabídli “post-it” lísteček, na který mohl anonymně napsat svoji negativní zkušenost týkající se vzhledu – například situaci, kdy mu někdo nevhodně okomentoval tělo, obličej, způsob oblékání, nebo také pocity méněcennosti, které v něm vyvolala mediální prezentace „ideálního“ těla či krásy. Tyto lístečky jsme následně společně vystavili a vytvořili tak Galerii zkušeností, která nám ukázala, jak hluboko mohou nevhodné poznámky a společenská očekávání zasahovat do našeho podvědomí a vnímání sebe sama.

Následovala krátká prezentace, ve které jsme se společně podívali na to, jak se ideál krásy měnil napříč historickými epochami a jak ho dnes formují média. Zaměřili jsme se také na rozdíly mezi západním, potažmo českým, a východoasijským, v našem případě vietnamským, pojetím krásy. Zmínili jsme se o fenoménu bělicí kosmetiky, plastické chirurgie a retušování fotografií. V rámci prezentace jsme také promítli video ukázku thajské reklamy na nápoj s bělícími účinky a také TikTok video s dětmi z Vietnamu, které ilustrovaly, jak se tento tlak na vzhled začíná projevovat již v útlém věku. Prezentace vyústila ve velmi živou diskuzi, která se stočila k otázce jak „český“ standard krásy ovlivňuje druhou generaci Vietnamců žijící v České republice, přičemž účastníci otevřeně sdíleli své zkušenosti a názory. Z řad přítomných účastníků i organizátorů zaznělo také, že tento kulturní vliv působí i opačně – někteří Češi se svěřili, že od svých vietnamských přátel slýchají přímé komentáře na vzhled, které mohou působit necitlivě. Dalším zajímavým momentem bylo srovnání komunikačních stylů – zatímco ve vietnamské kultuře jsou přímé poznámky běžnější a často zamýšlené jako způsob navázání kontaktu, v českém prostředí bývají obdobná témata spíše tabuizována a řešena v soukromí. Po krátké pauze jsme se vrátili ke Galerii zkušeností a společně jsme diskutovali o vybraných příbězích. Na závěr jsme se pobavili o tom, jak vůbec omezit vlivu standardu krásy. Účastníci navrhovali například posilování sebepřijetí, větší informovanost o biologických rozdílech a vlivu hormonů, odbourání negativních pocitů za pomocí humoru, výstup ze své (sociální) bubliny, snaha o poznání krásy jiných a především uvědomění si skutečnosti, že i „přirozený obsah“ může být dobře cílenou reklamou.

Celá akce proběhla ve velmi přátelské atmosféře. Mnozí účastníci se nebáli otevřít a podělit se o osobní zážitky, které určitě nebylo snadné sdílet před ostatními. I toto sdílení samo o sobě může být „léčivé“ – vytváříme společný prostor, kde si navzájem nasloucháme, a pomáháme si uvědomit, že v tom nejsme sami
Na závěr bychom rádi poděkovali všem, kteří se zapojili a přispěli k otevřené diskuzi. Už nyní se těšíme na další setkání, které se bude konat v sobotu 26. dubna 2025 a jeho tématem bude mindfulness. Sledujte nás na sociálních sítích pro upřesňující informace a neváhejte se přidat – budeme rádi, když se s vámi uvidíme a společně opět vytvoříme prostor, ve kterém bude místo pro klid, otevřenost a vzájemné naslouchání.
Sledujte Mind Việt

instagram – instagram.com/mindviet/
facebook – facebook.com/mindvietcz