Výsledky návštěvy ministra životního prostředí České republiky ve Vietnamu
Poznej Hanoj
Hanoj – město s tisíciletou historií, které si zachovává tradice až ze 14. století, ale zároveň se mísí novodobou dynamickou kulturou. Věděli jste, že je Hanoj jedno z nejstarších měst světa? Díky své opravdu dlouhodobé existenci si toto vietnamské město zažilo mnoho válek a událostí, proto můžete ve vietnamském hlavním městě najít mnoho míst s čínským, francouzským a ruským nádechem.
Hanoj – 7x větší než Praha
V Hanoji momentálně žije přes 8 milionů obyvatel, což se může zdát jako obrovské číslo, ale rozlohou je oproti Praze skoro 7x větší, takže hustota je podobná. Přesto tu jsou problémy s dopravou, protože se většina obyvatelstva koncentruje v jádrové oblasti. Nejčastěji se tu lidé transportují motorkou, ale je možné městem cestovat i autem, autobusem či tzv. “xích lô”, které jsou k vidění hlavně kolem oblasti jezera Hồ Hoàn Kiếm. Nově v Hanoji již jezdí první trať metra, takže velice doporučuji využít této možnosti, hlavně ráno a odpoledne, kdy lidé jezdí do a z práce.
Ve dne jako turista samozřejmě můžete navštívit všechna turistická místa jako Ho Či Minovo mauzoleum, Stará čtvrť, věznice Hoa Lo či katedrála sv. Josefa.
Víte, že můžete poznat malou Hanoj v Praze? Vyzkoušejte prohlídku se Sapa Trip.
Poznej Hanoj všemi smysly
Pokud však chcete zažít život jako místní, kteří se opravdu “mají”, co se týče jídel, doporučuji ráno začít den phở, vietnamským stejkem – bò bít tết v ulici Hòe Nhai, rýžovými rolkami – phở cuốn (ano, nejedná se o polévku) nebo rýžovou kaší s vepřovými žebry – cháo sườn. Cestou si můžete dopřát dezert – zmrzlinu Tràng Tiền, pokud se budete pohybovat kolem jezera Ho Hoan Kiem, v potravinách můžete koupit bánh cốm – zelený koláček s náplní z mungo fazolí a na ulicích si můžete dát tào phớ – sójový pudink.
K obědu doporučujeme další velmi typická hanojská jídla: bún thang – polévka s rýžovými nudlemi s kuřecím masem, vietnamskou šunkou a vajíčkem, bún chả, bún ốc – polévka s rýžovými nudlemi a mořskými šneky, pro odvážnější bún đậu mắm tôm – nudle s tofu, masem a velmi aromatickou krevetí pastou, kterou ne každý Vietnamec dokáže sníst, nebo lòng rán – smažená vepřová střívka s nádivkou.
Odpoledne a večer Hanojané posedávají v kavárnách často i na malých židličkách na ulicích, kde samozřejmě popíjí kávu s ledem – đen đá, jemnější verzi s kondenzovaným mlékem – nâu đá nebo zelený čaj s ledem – trà đá. Specialita mladých a milovníků piva je část Starého města ulička Tạ Hiên, kde servírují čerstvé pivo ze sudu – bia hơi. Nelekněte se, když vám přinesou pivo s ledem, místní ho totiž takto pijí. Můžete si objednat pivo i bez ledu, ale pokud cestujete v létě, pivo s ledem je opravdu příjemné osvěžení. Když už vás bude posedávání nudit, můžete se projít po večerním trhu, kde se prodává hlavně oblečení a další drobnosti. Většinou takový trh bývá ve Staré čtvrti, ale najdou se i na dalších místech. Kdyby vás náhodou chytla mlsná večer, ještě můžete vyzkoušet zmrzlinu u Západního jezera a schválně porovnat, zda ta u jezera Hoàn Kiếm nebo u Západního jezera vám bude chutnat víc.
Zajímá Vás vietnamská kuchyně? Mrkněte na kurzy vaření.