Výsledky návštěvy ministra životního prostředí České republiky ve Vietnamu
Aplikace Záchranka nově i ve vietnamštině
Dvě nové jazykové verze aplikace Záchranka vznikly ve spolupráci s ukrajinskou a vietnamskou komunitou. Cílem je zjednodušit komunikaci s operátory linky 155 pro občany těchto národností žijících na území České republiky. Dostupné jsou od 13. května. Aplikaci Záchranka mají v mobilním telefonu téměř dva miliony uživatelů a záchranné služby přijaly již na sto tisíc tísňových výzev z aplikace. Kromě České republiky funguje i v dalších třech evropských zemích.
Podnět k vytvoření vietnamské verze vzešel přímo od početné vietnamské komunity, která se potýkala s jazykovou bariérou při volání na linku 155. Její zástupci se proto obrátili na pražskou záchrannou službu a vznikl nápad na přeložení aplikace Záchranka do vietnamštiny. Na překladu se podílel zejména Česko-vietnamský vzdělávací institut. „Aplikace Záchranka je neodmyslitelný partnerem zdravotnických záchranných služeb, Prahu nevyjímaje. Obzvlášť v hlavním městě budou nyní cenné nové jazykové verze, které usnadní přístup k informacím o první pomoci oběma početným komunitám. Aplikaci už několik let využíváme i pro lokalizaci některých volajících na tísňovou linku a jako užitečný nástroj se ukazuje i možnost nahlédnout prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu na místo události, díky čemuž získá operátor ještě lepší přehled o situaci,“ říká Petr Kolouch, ředitel Záchranné služby hlavního města Prahy.
Pomáháme
,,Při stresových a životu nebezpečných situacích si vietnamská komunita volá o pomoc přes známé z různých částí města nebo jim pomáhají tlumočit malé děti. S touto aplikací si ale Vietnamci budou moci zavolat pomoc bez asistence a rovnou ve vietnamštině. Je nám ctí, že se dobrovolnice z Česko-vietnamského vzdělávacího institutu mohly podílet na překladu aplikace Záchranka, která denně pomáhá zachraňovat životy.”, říká zástupkyně institutu, Lucie Pštrosová.
Impulsem pro vznik ukrajinské jazykové verze pak byla aktuální situace na Ukrajině a zvyšující se počet ukrajinský obyvatel prchajících před válečným konfliktem. Na začátku března tým aplikace Záchranka dostal kontakt a nabídku na překlad aplikace od Leonida Levkova, Ukrajince dlouhodobě žijícího v České republice. „V obou jazykových verzích se snažíme bořit jazykovou bariéru tím, že aplikace nabízí v případě nouze specifikaci problému pomocí ikon v rodné řeči uživatele aplikace odešle tuto informaci jako součást nouzové zprávy spolu s polohou, informací o stavu baterie a síle připojení. Na zdravotnickou záchrannou službu pak tyto informace přicházejí přeložené do češtiny. Jsem moc rád, že můžeme nejen Ukrajincům, kteří utekli před válkou, ale i všem ostatním usnadnit komunikaci se záchrannými službami,“ říká Filip Maleňák, ředitel aplikace Záchranka. Ze spolupráce nakonec vznikl i překlad maďarské a rakouské verze aplikace.
Jak aplikace Záchranka funguje?
V obou jazykových verzích je také možnost vyplnit zdravotní a osobní informace, které pomohou operátorům zdravotních záchranných služeb při identifikaci volajícího. Aplikace nejen zjednodušuje komunikaci mezi volajícím a operátorem, ale nabízí také přehled pohotovostí, pohotovostních lékáren nebo postupy první pomoci, a to vše jak v ukrajinštině, tak vietnamštině.
Implementaci nových jazyků do aplikace Záchranka finančně podpořila Nadace Vodafone Česká republika a Generali Česká pojišťovna. „Vedle občanů Slovenska patří Ukrajinci a Vietnamci k nejpočetnějším menšinám u nás. Ukrajinců je v Česku přes 450 000, Vietnamská komunita čítá asi 65 000 lidí. Další více než půl milion lidí tak má ode dneška snazší přístup k přivolání zdravotnické záchranné služby a jednodušší komunikaci s operačními středisky linky 155 po celé České republice. A to je podle nás obrovský přínos i budoucnost této aplikace a obecně moderních digitálních technologií v oblasti integrovaného záchranného systému,“ říká Jan Fencl z Nadace Vodafone. Partneři dlouhodobě podporují provoz a vývoj aplikace Záchranka v České republice, která je tak dostupná pro záchranné služby i pro uživatele zcela zdarma. „Podporovat rozvoj aplikace Záchranka je při každé příležitosti velká radost. Poslední inovace rozhodně není výjimkou. Zpřístupnění funkcionalit Záchranky v dalších dvou jazycích považujeme za velmi užitečný počin,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny.
Aplikaci je možné si stáhnout zde