Výsledky návštěvy ministra životního prostředí České republiky ve Vietnamu
Ve Vietnamu se sejde okolo 300 českých a vietnamských podnikatelů
Již dnes odpoledne (vietnamského času před 22:00) vietnamská vláda přivítá v Hanoji vládní a obchodní delegaci v čele s českým premiérem Petrem Fialou. Během odpoledne je ve Vietnamu čeká networking, kde se bude moci propojit okolo 300 zástupců firem z České republiky a Vietnamu. Jen z České republiky jich přicestovalo okolo 24 (Česká exportní banka, Colt CZ Group SE, ERA, Excalibur Army, Omnipol, STV Group, Aero Vodochody, Česká zbrojovka, Pamco, Recue Trailer, EGT Express CZ, F Air, Žďas, Armex, Phonexia, VRgineers, IQS Group, PETROF, PPF, InClaris Consulting, EGAP, Škoda Transportation, Tamda Group a Telmo).
„Cesta českého premiéra po Asii, včetně návštěvy Vietnamu, je důležitým krokem k nalezení nových partnerů pro českou ekonomiku. Když jsem situaci konzultoval s osobním ekonomickým poradcem premiéra, došli jsme k závěru, že spolupráce mezi Českou republikou a Vietnamem je nevyvážená. Import do České republiky je vyšší než export do Vietnamu. Tato návštěva by tomu měla pomoci a hlavně je potřeba zdůraznit, že výběr obchodního partnera na tamním trhu je velmi důležitý. Například Vietnamská obchodní a průmyslová komora (VCCI) je jednou z nich. Naše společnost to ví a ve Vietnamu máme místní poradenskou a investiční firmu, která s ní úzce spolupracuje.,“ řekl Nguyen Manh Tung, jednatel společnosti Czech Viet s.r.o.. I tato česko-vietnamská organizace se bude prezentovat během vládní návštěvy českého premiéra.
Ve Vietnamu se představí český obranný průmysl
Premiér uvedl, že v podnikatelské delegaci, která ho doprovází, je zastoupen mimo jiné výrobce letadel Aero Vodochody, skupina Omnipol, zbrojovka Excalibur Army, která se specializuje na výrobu, vývoj a opravy vojenské techniky, včetně tanků, obrněných vozidel či raketometů, nebo společnost STV Group produkující munici.
„Snažíme se rozšířit naší působnost v Asii,“ potvrdila účast firmy, která se zabývá umělou inteligencí, manažerka firmy Phonexia Kateřina Zemanová. „Máme jak komerční, tak vládní sektor, který je pro nás chtěná cílovka – dodáváme pro policii nebo forenzní experty, proto nám vládní podpora hodně pomůže,“ doplnila důvod k účasti na delegaci.
Letecká škola F Air, která v únoru podepsala smlouvu s největší vietnamskou leteckou společností Vietnam Airlines o výcviku pilotů si z aktuální vládní výpravy přiveze druhý kontrakt s druhou největší tamní společnosti VietJet. „Podpis smlouvy se bude konat za účasti premiéra Fialy v průběhu současné zahraniční cesty. Tato smlouva umožní naší společnosti poskytovat výcvik pilotů podle vysokých standardů EASA v České republice pro VietJet,“ uvedl pro E15 šéf společnosti Michal Markovič.
Faktory, které mohou přispět k úspěchu firmy ve Vietnamu
Důležitá je znalost trhu, protože důkladné studium vietnamského trhu a kultury je klíčové pro úspěšný vstup na tento trh. Ten, kdo je flexibilní má plus a měl by být schopný přizpůsobit se místním zvyklostem a podmínkám rychleji. Mít v nabídce kvalitní produkty a služby, protože Vietnamci ve městech bohatnou a jsou stále více nároční na kvalitu produktů a služeb. Mít lokálního obchodního partnera a navázat spolupráci s místními partnery může pomoci firmám získat lepší porozumění místnímu trhu a kultury.
Úspěšné podnikání ve Vietnamu vyžaduje značné investice, a tak je důležité, aby firmy měly dostatek finančních prostředků. Technologie a inovace – firmy by měly být připraveny přinášet technologické inovace a nové produkty na vietnamský trh. Využití místní pracovní síly a najmutí si pracovníků s odbornými znalostmi a jazykovou vybaveností může pomoci firmám. Úspěšné podnikání ve Vietnamu vyžaduje správnou marketingovou strategii, která bude cílit na místní zákazníky a bude respektovat místní zvyklosti a kulturu.
O českých firmách, které úspěšně působí ve Vietnamu, se můžete dočíst více zde.